28. augusta 2013

Šperkovnica

Túto šperkovnicu som si vyrobila pred dvomi rokmi. Keďže som robila poriadky v albumoch a dala som do poriadku aspoň niektoré fotky, som objavila aj fotky tejto (ďalšej) šperkovnice. Boli robené ešte mojím staručkým Lumixom, nech mu je zem ľahká, snažila som sa dať ich aspoň trochu do nejakej pozerateľnej podoby, aby mohli ísť na verejnosť. Jasné, že by som si finálnu fotku mohla spraviť aj teraz, ale asi by príliš kričala pri tých ostatných :o).

A tu je šperkovnička aj s postupom.

Truhličku som najprv rozobrala do poslednej skutky. Spodnú časť a vrch veka som natrela farbou a nechala uschnúť. Veľmi som si pochvaľovala výber servítky, tie žlto-zelené pásiky sa dali využiť na bok veka.


Najprv som spravila spodnú časť, ktorá bola tá jednoduchšia. Vystrihla som si servítku a nalepila som ju na boky truhličky


Potom prišlo na rad praskanie. Týmto spôsobom bol upravený len vrch. Keď povrch popraskal a uschol, prišli na rad ružičky, ktoré pripravené čakali na svoje uvedenie. Následne som oblepila okraje veka. Celu truhličku som nalakovala a po zaschnutí laku som ju zmontovala naspäť a naplnila svojimi pokladmi :-)Podľa mňa je toto prevedenie nežné, dievčenské a romantické. Keď som ju mala vedľa seba s tou druhou, tá pri nej stála ako šedá myška :-) Ale o nej niekedy nabudúce.

Prajem pekný deň!


25. augusta 2013

Stojany na štetce

Schválne nepíšem kozmetické, lebo to kľudne môžu byť aj na maľovanie, či dokonca perá alebo ceruzky. Ja som si ich zvolila v takejto jednoduchej verzii, ale samozrejme sa do nich dajú nasypať koráliky, či ryža alebo fazuľky, alebo sa dajú pomaľovať, či oblepiť nejakými ozdobami. Je to rýchle a jednoduché, ani neviem, prečo som k tomu robila to video :-D


Už dlhšie obdivujem rôzne poháre a stojany vo videách o skladovaní kozmetiky. Tiež som také chcela, hlavne, aby boli pekné a rovnaké. Pôvodne som používala pletené košíky a stojany na perá z Ikea. Premýšľala som, z čoho by som si ich mohla vyrobiť, keď mi padli oči na sviečku z DM-ka a bolo to jasné. No a takto to vyzeralo kedysi...


Potrebujeme:
 • prázdne poháre od sviečky - ja som použila poháre z Profissima z DM-ky
 • niečo na odstránenie zvyškov parafínu zo stien a dna - ja so použila drievko na zatláčanie nechtovej kožičky :o)
 • lieh
 • odličovacie tampóny
 • lepidlo alebo tavná pištoľ
 • krajka
... a radšej nemať nalakované nechty :-D

Postup:
1. Do hrnčeka dáme zohriať vodu a položíme do neho prázdnu nádobu zo sviečky.
2. Ako sa zvyšok parafínu rozpúšťa, trochu ho pošťucháme nejakou špajlou. Keď sú zvyšky parafínu dostatočne nahriate a oddelené od skla, vodu odstavíme o odpad vysypeme niekam nabok.
3. Do nádoby nalejeme trochu liehu a vyčistíme od mastnoty a omrviniek, čo po parafíne zostali.
4. Po vyčistení umyjeme s vodou + Jar a necháme obschnúť.

A môžme si pohár dorobiť podľa seba. Ja som pokračovala takto, aby mi to ladilo k zvyšku okolia:

5. Zobrala som si krajku, primerala som ju po hornom obvode a odstrihla potrebný kus.
6. Na okraj som naniesla lepidlo na textil, toto sa dá samozrejme spraviť aj tavnou pištoľou.
7. Prilepila som krajku a bolo hotovo. 

No a takto to nejako vyzerá teraz. Aj so zmenou organizácie :o)


Peknú nedeľu prajem! 

22. augusta 2013

Nikol

Balíček je už v Prahe a tak dnes môžem zverejniť aj druhý obrázok. Keďže názov Nikolinho blogu je trochu dlhší a nevošiel by mi na obrázok, zachovala som aspoň jeho časť. Pôvodne som aj meno spravila po francúzsky, ale nakoniec som to prerobila na české znenie, ktoré som trošku skomolila, ale že nevadí :o) K Nikolke sa dostal variant ceruzkový, k pôvodnej modrej som dorobila ešte no name jumbo ceruzku :o)

Pekný deň!


21. augusta 2013

Sonidlo

Toto čudo som predstavila v tomto príspevku, kde Soňu a Nikol zaujali. Brno a Morava sú na pár hodinové stretnutie trochu od ruky, veľká škoda, lebo tieto dve blogerky by som rada stretla osobne. No a keďže mi nejaké zostali a baby prejavili záujem, rozhodla som, že ich im spravím radosť a trošku ich upravím pre ne na mieru :-)

Verziu druhú ukážem až vtedy, keď dorazí do Prahy, čo bude dúfam už dnes :-)

Pekný deň!

20. augusta 2013

Rajčinová polievka z drvených rajčín

Dnes to bude jednoduchá a rýchla polievka. Rajčinovú polievku mám veľmi rada, ale časom mi pomaly prestávala chutiť tá klasická z pretlaku, lebo bol čoraz kyslejší a bolo treba do nej veľa cukru a aj tak to nebolo ono. Keď som v Trnave prvý krát ochutnala polievku z drvených rajčín, s trochou smotany a bazalkou, bola to láska na prvé ochutnanie. A tak som jedného dňa miesto pretlaku kúpila paradajky drvené, spravila som pokus, vyšiel a odvtedy inú nerobím. Iba ak z čerstvých domácich, ktorá sa tu možno mihne tiež.

Potrebujeme:
 • 2 x 400g konzerva drvených rajčín
 • 140 g rajčinový pretlak
 • olivový olej
 • malá cibuľa
 • celé korenie
 • nové korenie celé
 • bobkový list
 • cukor
 • soľ

 • sladká smotana
 • syr
 • bazalka

Na jemno nakrájanú cibuľku osmažíme na troche olivového oleja, pridáme rajčinový pretlak a jednu konzervu drvených rajčín, podľa chuti pridáme cukor a soľ, bobkový list a korenie a 10 minút povaríme.

U mňa teraz nastupuje tyčový mixér, vytiahnem koreniny a trochu to premixujem, aby mi tam neplávali kúsky cibule, lebo mi to ta trochu vadí a ruší ma to pri jedení :-D

Pridáme druhú konzervu drvených rajčín, vrátime koreniny a povaríme ďalších 10 minút. Vodu nepridávam, iba ak tú, s ktorou vypláchnem konzervy od pretlaku a rajčín.

Na záver pokvapkáme smotanou, pridáme nasekanú bazku a syr.

Smotanu nepoužívam do celej, ale len na ozdobu priamo na tanieri, ale pochopiteľne sa dá ňou zjemniť celá.


Dobrú chuť!

18. augusta 2013

Malá Suzi


... vyšíva malú mačičku :-)

Ako prvý obrázok z mojej challenge, ktorá mi asi nevyjde, lebo sa vyskytli menšie neočakávané komplikácie, som si vybrala obrázok zo série Little Kate. Ja som si ju premenovala mojej maličkosti, nazvala som si ju "Little Suzi" a dala som jej aj hnedé vlásky. To ale neznamená, že nebudem robiť aj oroginál, ale to niekedy inokedy.

Peknú nedeľu prajem!

16. augusta 2013

Lekvárové perky so šúlancami

Kto má rád sladké obedy a večere? :-) Ja sa hlásim. Dnes to bude jedlo, ako ho robievame my doma, ako som naučená od babky a mamy.

Potrebujeme:
 • 1 kg zemiakov (šalátových, aby sa nerozvarili)
 • 600 - 700 g polohrubej múky
 • 1 polievková lyžica soli
 • lekvár
 • mak + cukor
 • trochu oleja (do vody na varenie a potretie po uvarení)

Zemiaky uvaríme v šupke, necháme vychladnúť, ošúpeme a na drobno nastrúhame na doske. Ak je kôpka nastrúhaných zemiakov ešte dosť teplá, necháme ju ešte vychladnúť. Pridáme múku, soľ a miesime. Ak sa cesto lepí, podsýpame.
Zmiesené cesto rozdelíme na dve polovice - jedna budú perky a druhá šúlance. Časť cesta vyvaľkáme na tenšie, nakrájame na prúžky a tie na malé pásiky (ako slíže, len menšie a širšie), ktoré následne ušúľame, aby sa pekne zaguľatili. Odložíme na utierku a necháme trochu vysušiť, kým budeme robiť perky.
Cesto na perky vyvaľkáme na rovnakú hrúbku ako predchádzajúcu časť. Pokrájame na obdĺžniky alebo ako ja, formičkou vykrojíme kruhy. Na polovicu položíme čajovú lyžičku lekváru a preložíme a okraje pritlačíme k sebe.

Do hrnca dáme zovrieť osolenú vodu s kvapkou oleja, najprv uvaríme šúlance a potom perky (ak by sa stala nehoda a vytiekol by lekvár). Varíme, kým nevyplávajú na vrch. Uvarené polejeme olejom, aby sa nezlepili, šúlance aj premiešame.

Na záver posypeme makom a môžme maškrtiť :-). Z toho množstva mi vyšlo 18 periek a asi kilo šúlancov.

Poznámka: Ja používam najväčšiu z tejto trojdielnej sady formičiek.
Pekný víkend prajem!

12. augusta 2013

Mačička fotografka

Dnes prinášam mačičku pre milovníkov fotografovania, teda aj pre mňa. Keď som videla obrázok, hneď mi padla do oka, že tú určite musím mať. Ako vidno na obrázku, mačička je dokonale vybavená a zobrala si ako spoločnosť aj malého vtáčika, z ktorého sa mi pri lemovaní podarilo spraviť machuľku :o) Pri lemovaní som zabudla aj na pehy, ale nechala som to už tak. Aspoň mám svoj originál.
Ani táto sa neobíde bez lemovania a ja by som si na to mala pomaly zvykať, keďže som sa rozhodla pokračovať vo vyšívaní obrázkov od Margaret Sherry. Oproti promočnej mačičke, ktorá išla ako po masle, som sa tomuto lemovaniu trošku bránila. Ale nakoniec som nad ním zvíťazila, aj keď nie je presne podľa predlohy, ale finálny tvar mačičke dal tak, či onak.Pekný pondelok prajem!

Ďalšie príspevky

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...