31. januára 2015

Narodeninové víly: Január


Kto videl príspevok s hlavnými bodmi vyšívania, tak tam postrehol aj víly od Lesley Teare. Pre úspech víl sa pani Lesley rozhodla vytvoriť kalendár, ktorého predlohy budú postupne po mesiacoch pridávané na jej blog ako "freebies". Január (predloha tu) som stihla s odretými ušami, lebo som mala tradične ťažký rozbeh. Myslela som, že príspevok bude už včera, no akosi som sa pomýlila vo farbách a musela som párať a prerábať. No klasika :-D.
Jednotlivé obrázky majú veľkosť 51x51 krížikov. Obrázok trval dlhšie, ako som si myslela (cca 14 h), ale snáď pri tom ďalšom nebudem chorá a bude to trvať kratšie. Vílam budú pridelené kvietky, ktoré reprezentujú mesiac. Podobne to bolo minulý rok pri obrázkoch Ellen Maurer Stroh. Aj tentokrát je k Januáru priradený klinček. Rozhodla som sa obrázky vyšiť ako jeden obraz, asi to tak aj má byť, no mne to prišlo vhod, lebo som omylom kúpila kanavu s malými očkami a je vhodnejšia na väčšie obrázky, hoci sa mi na ňu strašne zle vyšíva, obzvlášť zadným stehom. Snáď si na ňu čoskoro zvyknem. No a na konci príspevku vždy pridám stav, ako mi kalendár bude pomaly rásť :-)

UPDATE 1.2.2015:
Pri vyšívaní februárovej víly som zistila, že motýlikovia budú asi lepšie vyzerať olemované iba jednou niťkou a tak som prerobila aj tie pri tejto.
P.S.: Februárová víla sa už dá stiahnuť tu.

Pekný deň!28. januára 2015

Program na 2015


Keďže tento rok som si nenachystala žiadny projekt, tak pridám aspoň zopár mojich cieľov na tento rok. Jasné, mám v pláne aj nejaké tie pohľadnice, viac mačičiek od Margaret Sherry, niečo od Bothy threads, všetko však závisí od času a zháňania predlôh a nebudem to sem všetko dávať, aby som sa na konci roka hanbila čo najmenej :-D. No aspoň zopár hlavných bodov, aby som mala motiváciu pracovať. Ku každému bodu pridávam aj nejaké tie odkazy, kde sa vyskytujú obrázky. Je ich viac, ale pochopiteľne sem nebudem pridávať všetko. Okrem vyšívania tu budú aj iné veci, ale vyšívanie zaberie podstatne viac času ako zvyšok, takže je treba určiť si hlavné body programu :-). Čo som si teda vybrala...


Valentina Sardu- Ladybug & Daisy (Ajisai Designs)

(1) (2) (3) 

Dostala som túto krásnu predlohu po tom, ako som sa po vytvorení veľkonočných pohľadníc zamilovala do "blackworks". Rada by som pridala miesto, odkiaľ je, ale v dôsledku porušovania autorských práv vlastníci stránky zablokovali prístup okrem iných štátov aj celej východnej Európe. Lebo v tej západnej sú všetci poctiví, že. (Update 24.4.2015: Aktuálne je stránka dostupná a lienku je možné zakúpiť si tu) Začala som na nej pracovať už minulý rok, ale potom som ju odložila. Mám v pláne pridávať sem priebeh práce.
Margaret Sherry - Culinary Cats (The Best of Margaret Sherry)

(1) (2) (3) (4) (5) (6)

Augustová výzva 2013, hanba! Zostali ako posledné. Tento rok ich už musím spraviť, lebo sa od tej hanby prepadnem. Predlohy sú z knihy The Best of Margaret Sherry (hľadať na ebay).Margaret Sherry - Trouble & Squeaks (The Best of Margaret Sherry)

(1) (2) (3)

Pri knihe ešte zostaneme a je na čase vyšiť do Margaret aj nejaké myšky...


Margaret Sherry - Cool Cats (The Best of Margaret Sherry)

(Jar) (Leto) (Jeseň) (Zima)

...či konečne si spraviť túto tašku (keď chodím fotiť obrázky do prírody).


Margaret Sherry - Archie and Spot, Time to celebrate,  Lazy Days (The Best of Margaret Sherry)

(Archie) (Time to celebrate) (Lazy Days)

No dobre, v rámci pôsobenia v zahraničí bude aj jeden halloweensky. Pohľadnice s ježkami a letná pohodička.


Margaret Sherry - Trimming the tree (The Best of Margaret Sherry) 

(Trimming the tree)

Tento rok by som bola veľmi nerada, keby blog pred Vianocami dopadol tak ako minulý rok, takže mám v pláne aj tento obrázok.
Jayne Scholfield - Family & Live Laugh Love

(Family) (Live Laugh Love)

DMC zdieľalo obrázok, ktorý ma ihneď zaujal. To viete, že ho chcem. Aj ten so sovami! Chcelo by to pobočku e-shopu aj u nás, do kelu. Zatiaľ som si na srdce nakreslila svoju predlohu.


Lesley Teare - Birthday Fairies (Calendar 2015)
Lesley Teare pre tento rok vytvorila kalendár z motýlích víl. Sú to freebies, teda stačí odoberať a predloha si vás nájde sama cez mail. Konečne žiadne zháňanie a čakanie :-)


Cicely Mary Baker - Flower Fairies (The Rose Fairy, The Tulip Fairy, The Lavender Fairy)

(Rose) (Tulip) (Lavender)

Ja mám veľmi rada "fairies", tri mi visia nad dverami (tento a tieto). Pri prechádzaní e-shopu som si tam vybrala tri, hoci ich je vyše 20 a tvoria sériu od DMC.(Jar) (Leto) (Jeseň) (Zima) (Montmartre) (Moulin Rouge) (Vianoce)

Toto bude najťažší oriešok. Ako veľkosťou, tak aj predlohami, teda ich cenou.
Nechala som si ich nakoniec, lebo to bude najťažšie a ktovie, či sa mi podarí tento bod splniť.

Poradie obrázkov bude náhodné a verím, že na konci roka budem odšrtnuté všetky, aj keď teda poslednými som si nie celkom istá, ale to ostatné by som hádam mohla zvládnuť, nie? :-)

A čo to ostatné? No asi by som mala popracovať na nejakom tom novom dizajne blogu. Asi by som sa mala naučiť dodržiavať plán, ktorý si na mesiac napíšem a potrebovala by som sa naučiť fotiť jedlo, aby som mohla pridávať častejšie recepty. Asi by som mala spísať zoznam restov a zahodiť staré zoznamy "to do", lebo je zrejme evidentné, že z toho asi nič nebude. A keď už mám ten super diár, tak by som mohla pridávať aj nejaké jeho update-y :-). A vrhnúť sa na macramé...

Pekný deň!

26. januára 2015

Mrkvová pomazánka


Už nejakú dobu mi v hlave vŕtala spomienka na škôlku, teda na mrkvovú pomazánku, ktorú sme tam mávali. Nie, že by som vtedy z nej bola vo vytržení, no bol to ten lepší prípad pomazánky, v tom čase som tam bez problémov na raňajky zjedla akurát tak maslový chlebík, aj to po odložení plátku syra, keď sa nikto nepozeral. Ako staršia som sa naučila jesť aspoň niektoré syry, ocením nejakú zaujímavú pomazánku, no s vajíčkovou, či rybacou u mňa nepochodí nikto. Averzia do smrti.
Kuchárka zo škôlky síce býva pár domov od nás, no silno pochybujem, že by mi prezradila, ako bola robená. Tak som hľadala. Nič sa mi nepáčilo. Obzvlášť tie s majonézou, preboha. Chcela som, aby to bolo aspoň zdravšie...
Tak som kúpila Cottage Cheese. Už raz som sa ho pokúsila dať si ho do šalátu, ale nedokázala som to zjesť. Naplniť s ním papriku a upiecť, to už je lepšie :-). Takže to bola pre mňa celkom výzva.

Potrebujeme:
  • 2 stredne veľké mrkvy
  • Cottage Cheese
  • mletá paprika, mleté korenie (podľa chuti)
  • trocha pažítky

Mrkvy ošúpeme, postrúhame na väčších slzách (tam to ide ľahšie :-)), pridáme Cottage Cheese, podľa chuti mleté korenie a papriku, všetko premiešame a rozmixujeme tyčovým mixérom. Nakoniec pridáme trochu nasekanej pažítky a znova premiešame. Papriku a korenie môžete vynechať, ale pre mňa to bolo bez chuti.
Toto množstvo vyšlo na pekných pár raňajok, či olovrantov, bola toho plná malá dóza. Pomazánka zožala úspech, keď som si na ňu položila papriku a jarnú cibuľku, tak to bolo ešte lepšie. Prekonala som tak sama seba, že som zjedla tento druh syra a som na seba pyšná. Nebola síce taká ako tá zo škôlky, ale nebola ani zlá :-). Určite nebola u nás v chladničke posledný krát.UPDATE 6.2.2015
Nedalo mi to, dnes som namiešala verziu s maslom. V recepte vyššie zameňte len Cottage Cheese za 125g masla + 3 trojuholníky syra. Vyšlo cca  rovnaké množstvo. Tentokrát som ani nemixovala, len som to vidličkou miešala, teraz stačilo len miešanie a pre zmenu som strúhala na malých slzách, uf. A viete čo? Je to ona, je to tá, čo sme mávali v škôlke :o)Pekný deň!


22. januára 2015

52 týždňová mini challenge 2015


Občas si človek musí pomôcť a občas je fajn získať nejaký bonus. Ako poteší, keď vysypete prasiatko, kam hádžete medené, aby vám nekazili peňaženku a nájdete tam peknú sumu. Všetci si nemôžu dovoliť rozhadzovať peniaze na rozmary bez rozmýšľania. Kto by povedal, že aj v "super" USA fičia takéto veci. Kupóny, tipy na šetrenie... A že je toho na internete dosť. Postrehla som už aj u nás kupóny na zľavy (napr. v Eve, ale to sú len na blbosti od sponzorov), ale väčšina je napr. pre mňa na dve veci. Ako keď o dušu zbierate body a nakoniec dostanete za to minimum. Aj keď v danej chvíli to pomôže a nepremýšľate, koľko peňazí išlo do bodov, ktoré ste na to minuli, že.


Pri strácaní času na Pintereste som náhodou narazila na 52 týždňovú challenge. A keďže by to možno niekoho zaujalo, tak sa sa nakoniec rozhodla o ňu podeliť. Výzva mala plnú verziu, aj mini. Ja som sa teda rozhodla, že skúsime mini a keď bude práca, bude aj maxi :-). Takže som šla na stránku, kde bol zdroj tohto vynálezu a našla som tam "free printable" (tu). Mal by byť pre rok 2015, ale stále je tam 2014, tak som nadpis najprv upravila a následne som zmenila doláre za eurá. Keďže tam v troch okienkach bola chyba, ktorá vznikla pri kopírovaní z maxi, tak som prepísala čísla na správne. 
Vytlačila som si tabuľku, okraje som oblepila washi páskou, nech sa na to lepšie pozerá a zobrala som si kalkulačku, aby som sa vedela vopred pripraviť, koľko bude mesiac stáť. Začína sa 50 centami a potom sa postupne prihadzujú. Hodnota sumy narastá o 8 eur každý mesiac a na sumu v polovici a na konci sa celkom fajn pozerá :-).


Cukríky v plechovici bude asi poznať väčšina. Ja som mala dve plechovice odložené na podobné účely, takže jedna uvoľnila teraz miesto pre challenge. Okraj som oblepila zlatou washi páskou a na vrch som spravila kruh s rovnakým dizajnom, ako je v tabuľke, aby som obe od seba ľahšie odlíšila.
Prvé štyri týždne úspešne vložené a teraz už si len držať palce, aby sme na konci počítali finálnu sumu :-)
(via)
Pekný deň!


19. januára 2015

Rekapitulácia: Projekt 2014

http://3.bp.blogspot.com/-xs9Zi0LpWjs/VLT7PNvbVqI/AAAAAAAApEE/LXKIuYqutoU/s1600/Projekt.2014.DbS.0.jpg

Po včerajšej rekapitulácii roka je na rade ďalší takýto príspevok. Celý minulý rok patril okrem iného Projektu 2014. Obsahoval štyri rôzne témy - kalendár, štyri ročné obdobia, znamenia zverokruhu a kvietok mesiaca. Tvorilo ho dokopy 40 obrázkov a tisíce krížikov :-). Takúto vec som si vymyslela hlavne preto, aby som sa trochu viac venovala koníčku, ktorý bol kedysi mojím hlavným, ale popri práci a neskôr druhom blogu trochu začal zapadať prachom. Je mi jasné, že toto veľa ľudí nezaujme, je ťažké zaujať výšivkou, ktorá je súčasťou slevenskej tradície, len sa akosi nehodí do moderného sveta z rôznych dôvodov. Výsledkom je krásna farebná koláž a ja som na seba hrdá, že som to dokázala, lebo som tipovala, že vydržím tak do polovice :-).

http://2.bp.blogspot.com/-dvs0sTxyJAw/VLT7PLvoCTI/AAAAAAAApEA/iy8hJu-ECoM/s1600/Projekt.2014.DbS.1.jpg
Prvou témou bol kalendá. Kalendár som zverejňovala na začiatku mesiaca. Vybrala som si na to práve ten mačičkový od Margaret Sherry. Veľmi sa mi páčil a hneď som vedela, čo s vyšitými obrázkami spravím. Jednotlivé predlohy boli uverejňované v starších číslach časopisu CrossStitcher alebo ako komplet na Heritage Stitchcrafts. Zháňanie predlôh bola teda výzva a bolo treba sa pripraviť už vopred a ďakujem za pomoc pri tejto činnosti. V podstate som vtedy ešte ani netušila, že vznikne celý projekt. Ťažko povedať, ktorý mám najradšej, každý má niečo svoje. Aj keď škoricové mačičky sa mi páčia o niečo viac :-). Veľmi sa mi páčilo, keď som sa s nimi vybrala do prírody a nafotila ich aj s tématickým pozadím. Jeden obrázok trval priemerne 21 hodín.

http://4.bp.blogspot.com/-moCsXT8--pA/VLT7PC2oTaI/AAAAAAAApEI/oNcWy5Ux5HU/s1600/Projekt.2014.DbS.2.jpg
Predlohy na tieto obrázky sú z časopisu Rozárka, resp. z jeho poľskej verzie Haft gobelinowy, alebo jednoducho z e-shopu časopisu Rozárka, v ktorom už nie sú momentálne dostupné (keď som ich pozerala naposledy, ešte tam boli), no dajú sa zakúpiť v iných, lebo tieto 4 ročné obdobia patria do ponuky značky Orchidea. Obrázky som zverejňovala v prvý deň ročného obdobia. Jeden obrázok trval približne 1 deň.

a href="http://2.bp.blogspot.com/-HY5ojxWKpzc/VLT7P5QF8OI/AAAAAAAApEM/ZpGniD_cQTM/s1600/Projekt.2014.DbS.3.jpg
Pri sérri Cattitude horoscopes od Margaret Sherry platí to isté, čo pri kalendári. Predlohy sú staršie a ťažko zohnateľné. Rovnako si neviem vybrať najkrajší, všetky znamenia boli znázornené milučko :-). Keďže sa niektoré križovali so 4 ročnými obdobiami, zverejňovala som ich občas až na druhý deň, ako znamenie začalo. Jeden obrázok trval priemerne 7 hodín.

http://1.bp.blogspot.com/-HdM4F1Xrxe0/VLT7QF4tXDI/AAAAAAAApEY/J6BbwdiYD4s/s1600/Projekt.2014.DbS.4.jpg
Na ukončenie mesiaca som si vybrala projekt od Ellen Maurer Stroh z roku 2010. Je nazvaný Flower of the month a predlohy sú "freebies". Tieto kvietky boli v pláne presne odvtedy, čo ich Ellen zverejnila, no vidíte, nebolo kedy, až teraz :-). Každý mesiac som teda pekne ukončila kvietkom, ktorý bol pre neho typickým. rošku ma mrzelo, že som každý s takým kvietkom nemohla fotiť, alebok nemu aspoň priložiť vlastné zábery. Jeden obrázok trval priemerne 14 hodín.

Čoskoro vám predstavím aj mačičku, ktorá "pečiatkovala" obrázky z tohto Projektu, ktorú som nestihla publikovať v minulom roku.


Ak náhodou niekto prejaví záuejm, budem rada, ak mi napíšete, ktorá čas sa vám najviac páčila.

Pekný deň!


18. januára 2015

Aký bol rok 2014


Peknú nedeľu prajem!

Neviem, či je na mieste v takomto pokročilom dátume ešte niečo takéto robiť, no myslím, že dôležitejšie bolo v tomto prípade si oddýchnuť. Toľkokrát som si k tomu sadla, že už čosi neapíšem, ale písmenká neprichádzali a ja som to nechcela robiť nasilu. Aj bez toho, aby som sa namáhala píšem "blogoratúru" faktu. Ale je na čase sa už rozhýbať aj tu, to si treba priznať.

Rok tvorilo 84 príspevok, ktoré boli prevažne vyšívané, aj vďaka Projektu 2014 (nasledujúci príspevok). Občas som pridala nejaký recept, občas nejaké DIY. Čo sa receptov týka, boli by aj častejšie, ale keď ja sa neviem s tým jedlom pred a pri fotení tak pekne pohrať, aby to dobre vyzeralo. Foodblogerka by som asi byť nemohla :-D. Čo ma najviac štve, že aj napriek organizácii som veľmi často nezvládala plniť plán.


V januári som odštartovala Projekt, ktorý v ďalších mesiacoch spomínať už nebudem, spravila revíziu skrine a posunula ďalej nejaké knihy a konečne dostal priestor recept na bábovku a stojan na náramky.


Vo februári som si vyrobila pekný ihelníček, všetkým známe "Keep Calm" a vyrobila som pozdrav pre Babs, ktorá sa chystala na koncert Depeche Mode :-). A podarilo sa mi pridať aj jeden recept.


V marci som si splnila povinné príspevky, no vedľajší bol len jeden - po dlhom čase som si vyrobila zopár náušníc.


V apríli bola jar v plnom prúde a tak prišiel na rad prvý foto príspevok s jarnou tématikou. Veľká noc klopala na dvere a tak som si v rámci výzdoby spravila jeden obrázok a poslala zopár DIY pozdravov, ktoré som mohla vyhotoviť aj vďaka "freebies" od Lesley Teare. Keďže som sa začiatkom mája chystala na svadbu, vyrobila som ako darček aj jeden svadobný motív.


V máji sa tradične vyberieme do Piešťan na Kúpeľný ostrov a tak som si skúsila nafotiť obrázok tak. Tam je sirôtok neúrekom, tak mi to prišlo ako celkom fajn nápad. Vyššie spomínaná Babs oslavovala narodeniny a ako milovníčke mačičiek som jej spolu s jednou poslala kyticu kvietkov. Aj keď len vyšívaných. Máj patril aj Dňu matiek a prvému rozsiahlejšiemu reportu o Tradičných umeleckých remeslách.


Jún bol bohatý na podujatia a u mňa sa začal prejavovať zlozvyk nafotiť kopec obrázkov, no nevládať ich upraviť. Navštívili sme výstavu veteránov, Folklórne slávnosti, o ktorých som stihla napísať ešte v danom mesiaci. Vybrala som sa aj na besedu s Kristínou Mišovičovou. A prichádza na rad ďalší jarný prísevok a tentokrát Deň otcov.


Spracovať Stredoveké dni trvalo dosť dlho atak sa dostali na rad v júli. Napísala som zopár slov aj o znovuotvorení Čachtického hradu a ukázala jedny z mojich najobľúbenejších raňajok :-).


Leto obvykle patrí prechádzkam, výletom a nestíhačkám. Ale tak aspoň jeden kopaničiarksy výletný a macramé sovy. Taký bol august.


Koncom septembra som sa zúčastnila krstu Encyklopédie slovenských spisovateľov v Smoleniciach a kopla som do vrtule, aby som o tom čo najskôr aj napísala :-). okrem povinných príspevkov som pridala ešte ďalší foto - výletný kopaničiarsky s úžasným výhľadom.


Veľmi mizerný a neaktívny mesiac bol október, ja viem. Keby nebola v Lidli tá akcia na diár, ktovie, kedy by sa sem dostal. Mimochodom, čaká ho update príspevok.


November. Ešte jeden diár, teda diárik, jeho "vylepšenie" a aspoň dva jesenné príspevky. Škoda, veľká škoda toho foto jesenného :-(.


December bol veľmi kritický mesiac a príspevky som dodávala dodatočne. Hotové obrázky som chcela vyšiť počas sviatkovania na Myjave, len som si zabudla aj rámik, aj papier na pozadie. Keďže sa mi pokazil počítač, nezvládla som ani advent, ani recepty (okrem jedného). Ale aspoň tie pohľadnice byť museli.

Čo napísať k uplynulému roku. Je zázrak, že tento blog ešte píšem. A aj budem, niekde to posúvať musím a pokiaľ si to nájde aspoň niekto, tak som vďačná aj za to. Je to stále lepšie, ako si to všetko nechávať pre seba v počítači.

Čo ale s tým ďalším. Snáď sa k tomu dostanem čoskoro aj s nejakými cieľami.

Peknú nedeľu prajem!


Ďalšie príspevky

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...